Andrzej Olejko o Święcie Lotnictwa Polskiego
Biało-Czerwone Iskry Fot. Archiwum

Dziś obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. Jak przypomina historyk, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu Andrzej Olejko, data wiąże się ze zwycięstwem Polaków w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challange w roku 1932.

 Lata międzywojenne to czas sukcesów polskiego lotnictwa - oprócz zwycięstw w zawodach Challange to m.in. samotny przelot Stanisława Skarżyńskiego nad Atlantykiem w roku 1933, rekordowy lot szybowcowy Tadeusza Góry z Bezmiechowej w roku 1938 czy zwycięstwa polskich załóg balonowych - przypomina Andrzej Olejko.

 Jak dodaje, dorobek międzywojnia to również polska myśl techniczna oraz stworzenie systemu szkolenia lotniczego, poczynając od Szkoły Orląt w Dęblinie, a kończąc na innych palcówkach, takich jak Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Krośnie, Wyzszej Szkoły Pilotażu w Grudziądzu i Ułężu czy szkoły specjalistyczne kształcące np. mechaników lotniczych. Dzięki stworzeniu tego systemu polskie siły powietrze w 1939 roku liczyły 8000 pilotów i specjalistów lotniczych, co później umożliwiło stworzenie polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii.

Data lotniczego święta była w ciągu wielu lat różna - obchodzono je m.in. 5 listopada - w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w roku 1918, 11 listopada - w związku z odsłonięciem Pomnika Lotnika w Warszawie w roku 1932,  oraz 16 lipca - na pamiątkę wręczenia Sztandaru Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w roku 1941.

Po wojnie początkowo wyznaczono datę Dnia Lotnictwa Polskiego na dzień 1 września, a później na 23 sierpnia w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w 1944. 28 sierpnia został ustalony w roku 1993.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj