Intensywny weekend terytorialsów z Podkarpacia
Fot. Patryk Oberc/3.PBOT

Działania ratunkowe, zachowanie podczas wypadków komunikacyjnych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej to przedsięwzięcia należące do szkolenia z reagowania kryzysowego, które w ubiegłą sobotę odbyli żołnierze sanockiej kompanii wchodzącej w skład 35. Batalionu Lekkiej Piechoty.

Ubiegły weekend dla terytorialsów z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej był bardzo intensywny. W minioną niedzielę zakończyło się 14-dniowe szkolenie zintegrowane żołnierzy dębickiego batalionu WOT oraz szkolenie podstawowe, które było prowadzone na terenie poligonu w Nowej Dębie. W ubiegłą sobotę bataliony lekkiej piechoty z Rzeszowa, Niska, Jarosławia i Sanoka oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia odbyły dwudniowe szkolenie rotacyjne. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę szkoliło się ponad 2 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zajęcia prowadzone były w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych kompanii 
z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Żołnierze ćwiczyli zagadnienia z taktyki i wykonywali strzelania bojowe na strzelnicach wojskowych i cywilnych. W dniach 29 – 30 sierpnia w Niebieszczanach odbyły się też wspólne zajęcia 
z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej z zakresu reagowania kryzysowego. Sanocka kompania z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w sobotę zrealizowała zagadnienia z ratownictwa technicznego i ewakuacji rannych z pojazdów. W dalszej części szkolenia żołnierze pod czujnym okiem instruktorów z OSP doskonalili umiejętność ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia.
- Finalnym elementem szkolenia w sobotę było przeprowadzenie przeszukania wyznaczonego rejonu w celu odnalezienia zaginionej osoby. Do tego zagadnienia wykorzystano techniki działania stosowane w Straży Pożarnej. W trakcie poszukiwań żołnierze 351. Kompanii Lekkiej Piechoty z Sanoka współdziałali 
z przewodnikami psów tropiących oraz załogą quada ratunkowego, za pomocą którego ewakuowano odnalezionych poszkodowanego – relacjonuje ppor. Mateusz Kielar dowódca plutonu sanockiej kompanii.

To już kolejne szkolenie w tym roku z zarządzania kryzysowego żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka. Zgodnie z rozkazem Dowódcy WOT, każda kompania ma obowiązek raz na kwartał przeprowadzić zajęcia z tego zakresu w swoich rejonach odpowiedzialności. Poprzez takie działania żołnierze zapoznają się z rozwiązaniami wprowadzonymi przez terenowe służby ratownicze, nabywają praktycznych umiejętności, nawiązują kontakty z władzami samorządowymi i przedstawicielami grup ratowniczych oraz lokalną społecznością.
***
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała 
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Zdjęcia: Patryk Oberc/3.PBOT

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj