Nowa farma fotowoltaiczna PGE w Lesku
Fot. materiały własne

PGE Energia Odnawialna uruchomiła nową elektrownię fotowoltaiczną w Lesku na Podkarpaciu. Inwestycja o mocy 1MW energii składa się z blisko 3 tysięcy paneli o mocy 350 W każdy. Panele zamontowane są na powierzchni 2 ha.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, elektrownia fotowoltaiczna PV Lesko została wyposażona w panele monokrystaliczne. „To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce” – podkreślono.

W tym roku zostaną otwarte jeszcze trzy tego typu elektrownie słoneczne: PV Bliskowice w województwie lubelskim oraz PV Lutol1 i PV Lutol2 w województwie lubuskim.

Jak zaznaczył wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej Paweł Śliwa, uruchomienie czterech jednomegawatowych instalacji fotowoltaicznych to dopiero początek "inwestycji słonecznych Grupy". „Celem realizowanego przez Grupę Kapitałową PGE programu PV jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 2,5 GW i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce” – dodał, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski, elektrownie będą uruchamiane na gruntach własnych Grupy, a także na dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych, a także na gruntach spółek skarbu państwa. Karlikowski dodał, że PGE pozyskała już tereny pozwalające na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1000 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2323,1 MW.

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 27 Sty, 2021
  Awarie energetyczne usunięte
  Awarie energetyczne usunięte
  Ekipy pogotowia energetycznego uporały się z awariami na liniach średniego napięcia. Oznacza to, że przywrócono dopływ prądu niemal do wszystkich...
 • 22 Sty, 2021
  Więzienna pomoc dla domu dziecka
  Więzienna pomoc dla domu dziecka
  15-cioro podopiecznych domu dziecka w Sanoku otrzymało dziś prezenty od pracowników i więźniów z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych. Za...
 • 22 Wrz, 2020
  Przygody Kota Ciepłosława
  Przygody Kota Ciepłosława
  PGE Energia Ciepła inauguruje program edukacyjny dla dzieci – Przygody Kota Ciepłosława. Skierowany jest do uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych....

1 komentarz

 • dino 04 Wrz, 2020

  nie działa odsłuch

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj