Bieszczady - doskonałe warunki do uprawiania turystyki
fot. archiwum

Od siedmiu do 10 stopni Celsjusza było w sobotę rano m.in. w Ustrzykach Górnych i Cisnej w Bieszczadach. W górach są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Rozpoczęło się rykowisko jeleni.

"Jest bezwietrznie, słonecznie, wszędzie panuje doskonała widoczność. Od kilku dni pogoda sprzyja wędrówkom po górach" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.

Dodał, że "wędrującym po Bieszczadach i Beskidzie Niskim warto jednak przypomnieć, że mamy już prawie połowę września i zmrok zapada wcześniej niż jeszcze kilka tygodni temu". "Nie wolno o tym zapominać. Coraz krótszy dzień należy brać pod uwagę przy planowaniu dłuższych wycieczek. Starajmy się, żeby zmrok nie zaskoczył nas na szlaku".

W piątek wieczorem ratownicy górscy poszukiwali dwójki turystów, którzy zabłądzili po zmroku. Olszewski zwrócił też uwagę, że idąc w góry, turyści "zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy", a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek".

"Dzięki tej bezpłatnej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych. Powinni o tym pamiętać także grzybiarze, których jest sporo w naszych lasach" - zaznaczył ratownik GOPR. 

Jak zauważył również ratownik dyżurny, w lasach południowo-wschodniej Polski rozpoczyna się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich. Przed zmrokiem i o świcie można już usłyszeć pierwsze porykiwanie samców oraz ich uderzenia wieńcami o drzewa. Godowy ryk jelenia często mylony jest przez turystów z rykiem niedźwiedzia.

"W konsekwencji co roku nasi ratownicy odbierają telefony zaniepokojonych tym faktem osób. Rykowisko potrwa do początku października" – wyjaśnił Olszewski.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 01 Lut, 2021
  Zimowe spotkanie motocyklistów
  Zimowe spotkanie motocyklistów
  W Wetlinie odbyło się pierwsze w Polsce zimowe spotkanie motocyklistów. Pojawili się nie tylko Polacy, ale też goście z Niemiec,...
 • 31 Sty, 2021
  Trudne warunki w górach
  Trudne warunki w górach
  Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR odradzają wyjście na szlaki osobom bez doświadczenia i nieprzygotowanym.  Jak mówi ratownik Marek Paterek – Niezbędne są...
 • 30 Sty, 2021
  Śmiertelny wypadek przy pracy w Bieszczadach
  Śmiertelny wypadek przy pracy w Bieszczadach
  Śmiertelny wypadek przy wyrębie drzewa w lesie w pobliżu bieszczadzkiej miejscowości Rabe. Przed południem obcięty konar uderzył pilarza. Mężczyzna zginął....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj