Szef MON w Nowej Dębie
fot. Jerzy Pasierb

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak obserwował dziś na poligonie w Nowej Dębie szkolenie pododziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 1 Brygady Pancernej, wchodzących w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. W trakcie ćwiczenia żołnierzy dywizji wspierały przez śmigłowce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Jak mówił w Nowej Dębie szef MON, armia musi być sprawna i przygotowania do działań, a temu służą ćwiczenia poligonowe, ważne zwłaszcza w czasach które wymagają sprostania stawianym przez nie wyzwaniom. Mariusz Błaszczak nawiązał tu do sytuacji za naszą wschodnią granicą oraz do spotkania prezydentów Białorusi i Rosji. "Zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów" - powiedział szef MON.

Minister Błaszczak podkreślił wagę wojskowej współpracy polsko-amerykańskiej i zwiększenia liczebności sił amerykańskich w Polsce. Dodał, że wczoraj polski Sejm ratyfikował umowę ze Stanami Zjednoczonymi, na której podstawie obecność wojska amerykańskiego w Polsce będzie miała trwały charakter oraz będzie zwiększona i wzmocniona. "To jest niezwykle ważne, jeżeli chodzi o odstraszanie potencjalnego agresora” - mówił szef MON. Zaznaczył, że trwają obecnie m.in. ćwiczenia sił specjalnych, sił powietrznych Astral Knight oraz sił lądowych.

Minister Błaszczak powiedział, że na wyposażenie ćwiczącej na poligonie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły już zmodernizowane przez polski przemysł zbrojeniowy czołgi Leopard. Natomiast biorąca udział w ćwiczeniach w Nowej Dębie 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, jak podkreślił szef MON, pełni teraz roczny dyżur w siłach szybkiego reagowania NATO.

Przypomnijmy, przez cały 2020 rok 21. Brygada Strzelców Podhalańskich stanowi tzw. szpicę NATO, czyli trzon wielonarodowej brygady bardzo szybkiego reagowania która musi utrzymywać zdolność do działania w ciągu 48-72 godzin.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 13 Sty, 2021
  Rozwój jednostki wojskowej impulsem do rozwoju Nowej Dęby
  Rozwój jednostki wojskowej impulsem do rozwoju Nowej Dęby
  Do końca czerwca 18 Pułk Artylerii, stacjonujący w Nowej Dębie, osiągnie gotowość bojową. Rozwój jednostki może się stać jednym z...
 • 07 Sty, 2021
  Budowa zakładu karnego w Chmielowie
  Budowa zakładu karnego w Chmielowie
  Ruszyły przygotowania do budowy nowoczesnego kompleksu penitencjarnego w Chmielowie koło Nowej Dęby. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie poszukuje wykonawcy...
 • 02 Sty, 2021
  Oczyszczą wodę w Nowej Dębie
  Oczyszczą wodę w Nowej Dębie
  W gminie Nowa Dęba powstaje inwestycja, która zabezpieczy wysoką jakość wody pitnej z ujęć głębinowych. Realizowany jest drugi etap przebudowy stacji...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj