Przemyśl - przeprowadzono innowacyjne zabiegi biopsji fuzyjnej w Szpitalu Wojewódzkim
Fot. Szpital Wojewódzki w Przemyślu

Jak dotąd w Polsce pandemia koronawirusa pozbawiła życia około 2 tysiące osób, a rok rocznie na raka prostaty umiera 5 tysięcy mężczyzn.

Walka z nowotworem nie jest łatwa, bo rozwija się podstępnie, nie dając w pierwszym etapie wyraźnych objawów. Dlatego lekarze zalecają, by mężczyźni w wieku po 50 roku życia co roku wykonywali badanie krwi PSA i badanie przez odbyt u urologa.

W wielu przypadkach potrzebne jest wykonanie biopsji, czyli pobranie materiału do badania np. w przypadku gdy pacjent ma wysokie PSA, a obraz biopsji nie pokazuje nic niepokojącego.

Znaleziono sposób na dokładniejszą diagnozę. Jest nią biopsja fuzyjna gruczołu krokowego - testowana w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu. W czasie pobierania materiału łączone są obrazy rezonansu magnetycznego (precyzyjnie oceniającego ogniska nowotworowe) oraz ultrasonografii przez odbytniczej. Mając nałożone oba obrazy można w sposób celowy pobrać wycinki ze zmiany interesującej lekarzy. Badania nie są niestety refundowane przez NFZ. W przemyskim szpitalu wykonuje się je nieodpłatnie dzięki uprzejmości firmy produkującej sprzęt do ich wykonywania. Jego wartość to ok. 600 tys. zł.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj