Od soboty maseczki w przestrzeni publicznej obowiązkowe
gov.pl

Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie. – przekazał Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej koronawirusa – Maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych - do 75 osób, w restauracjach - 1 osoba na 4 m². To niektóre z zasad, które obowiązują w strefach żółtych. Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami i ich przestrzeganie."

Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku. – dodał Prezes Rady Ministrów.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział "Przygotowując tą strategię identyfikowaliśmy główne wyzwania jako nałożenie się sezonu grypowego na koronawirus. Dlatego lekarzom POZ umożliwiliśmy zlecanie testów." – powiedział Minister Zdrowia

"Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. Najważniejsze zmiany to więcej łóżek, respiratorów, ale sam sprzęt nie leczy. Będziemy pracowali nad tym, żeby personel medyczny był bardziej zaangażowany w walkę z pandemią. Musimy poprawić koordynację która dotyczy przemieszczania pacjenta, który z poziomu POZ jest skierowany do szpitala – dalsze zwiększanie udziału POZ w opiece nad pacjentem z koronawirusem. 

Lekarze rodzinni, z którymi dyskutowałem, zadeklarowali chęć pomocy w opiece nad pacjentami bezobjawowymi lub z lekkimi objawami – to ok. 80% chorych. Zadaniem lekarza rodzinnego będzie kierowanie na izolację domową. Nowe zasady to pewien 4 segment strategii redefiniowanej. Ona musi być elastyczna. Będziemy pilnowali, żeby w przejrzysty sposób komunikować kierunki działania rządu w walce z epidemią. 

W sobotę zacznie obowiązywać rozporządzenie, które dotyczy nowego podejścia do stref na terenie kraju. Novum to są lokale gastronomiczne otwarte do 22. Maseczki są hamulcem bezpieczeństwa jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się pandemii. Szpitale 3 poziomu zostaną zredefiniowane. To były szpitale specjalistyczne do tej pory. Zmieniamy charakter, przekształcamy je na szpitale hybrydowe, które będą zajmowały się wyłącznie leczeniem COVIDu. Będą to szpitale koordynacyjne. Liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tysiące miejsc. Zamiast 9 szpitali wysokospecjalistycznych będziemy mieli 16 szpitali koordynacyjnych. Jeden w każdym województwie." – przekazał podczas wspólnej konferencji Minister Niedzielski.

W województwie podkarpackim powiaty mielecki i dębicki znalazły się na liście powiatów czerwonych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj