Setki żołnierzy 3.PBOT intensywnie działają na całym Podkarpaciu
Fot. WOT

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wrócili do szkolenia bojowego 
w stałych rejonach odpowiedzialności. W miniony weekend na terenie Podkarpacia ćwiczyło ponad 700 terytorialsów. Na wniosek komendanta wojewódzkiego policji nasi żołnierze wrócili do udzielania wsparcia policji w zakresie prowadzenia kontroli kwarantanny. 
W dalszym ciągu nasze zespoły medyczne pobierają wymazy na terenie całego województwa.

Ostatnie trzy miesiące szkolenia kryzysowego było ukierunkowane na doskonalenie kompetencji specjalistycznych oraz współdziałania z innymi służbami. Początkiem października żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wrócili do szkolenia bojowego. Nie inaczej było w miniony weekend, ponad 700 terytorialsów brało udział 
w szkoleniu rotacyjnym w swoich rejonach odpowiedzialności, prowadząc tam zajęcia obronne i taktyczno – ogniowe.

10 października żołnierze mieleckiej kompanii wchodzącej w skład 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy brali udział w gminnych zajęciach obronnych pk. „Przecław – Październik 2020”. Organizatorem szkolenia był urząd miasta w Przecławiu. Scenariusz dla kompanii był bardzo obszerny. Żołnierze w ramach tego ćwiczenia brali udział w zgrywaniu gminnego systemu kierowania ogniw w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji kryzysowej. Ćwiczący pododdział prowadził ewakuację personelu z zagrożonego terenu i budynków.

- taka forma szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności kompanii w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału z administracją samorządową. Umożliwia również przeprowadzenie szkolenia w warunkach naturalnych, realizację procesu dowodzenia poprzez planowanie i organizację działań, ich realizację oraz kontrolę wykonania. Żołnierze z dużym entuzjazmem podejmują wyzwania udziału w ćwiczeniach obronnych czy kryzysowych w ich rodzinnych miejscowościach – podkreślił por. Andrzej Koszyk dowódca mieleckiej kompanii

Od kilku dni nasi żołnierze wrócili też do wsparcia policji, która w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdza osoby objęte kwarantanną. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne.

Na wniosek wojewody 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej deleguje 3 zespoły medyczne do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, jak również metodą „drive thru” oraz „walk thru”. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali blisko 8 tys wymazów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj