Rusza II edycja Kursu Podoficerskiego „Sonda” w Podkarpackiej Brygadzie OT
Fot. 3.PBOT

Najbliższy weekend to ważny moment dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową
w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To właśnie w sobotę na Podkarpaciu rozpoczyna się druga edycja kursu podoficerskiego „SONDA”. 

W najbliższą sobotę 17 października żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej inaugurują II edycję kursu podoficerskiego „SONDA”. Szkolenie potrwa do końca drugiej dekady grudnia 2020 r. Przez trzy miesiące żołnierze – ochotnicy z Podkarpacia, którzy zostali zakwalifikowani do projektu „SONDA” wezmą udział w intensywnych ćwiczeniach. Zajęcia praktyczne będą prowadzone na terenie garnizonowych obiektów szkoleniowych, jak również w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu.
Obecnie kandydaci uczestniczą w szkoleniu e-learningowym, które zakończą egzaminem teoretycznym w piątek. 

„…projekt SONDA to kurs podoficerski, który wymaga pełnej koncentracji i wytężonej pracy. Aby zostaćpodoficerem Wojsk Obrony Terytorialnej kandydaci zrealizują między innymi zajęcia z przywództwa, regulaminów, łączności, taktyki i szkolenia strzeleckiego. Ponadto odbędą praktyki dowódcze. W czasie zajęć instruktorzy największy nacisk położą na przygotowanie merytoryczne i metodyczne przyszłych dowódców oraz naukę kierowania i dowodzenia sekcją lekkiej piechoty. Na koniec kursu wszyscy żołnierze odbędą egzamin teoretyczny i praktyczny” – powiedział starszy podoficer dowództwa 3. PBOT st. chor. sztab. Seweryn Ledwożyw.

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn.Drugim etapem szkolenia kadry dowódczej był kurs „AGRYKOLA” odpowiadający poziomowi szkolenia dowódców plutonu. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj