Odzyskane zabytki
Fot. Policja Podkarpacka

Nielegalnie kolekcjonował i handlował zabytkami. Mieszkaniec Wejherowa na aukcji internetowej wystawił m.in. miecz scytyjski i inne cenne przedmioty. Odkryli to pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Rzeszowie i poinformowali policję. Jak mówi podinsp. Marta Tabasz – Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji, z opisu aukcji wynikało, że oferowany miecz miał pochodzić z epoki brązu i zostać znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu. 

W trakcie przeszukania mieszkania 50-latka funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które mężczyzna oferował do sprzedaży na portalu aukcyjnym. 

Akinakes scytyjski, czyli zabytkowy miecz, to najcenniejszy, ale niejedyny, zabytek odzyskany przez policjantów. Dodatkowo odnaleźli m.in. kule armatnie i sztylet, pochodzące z XVI wieku oraz bagnety, szable, miecze i starodruki.

Teraz biegły oceni, czy zabezpieczone przedmioty są chronione przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Przedmioty zabytkowe powinny być przekazane do odpowiednich instytucji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 29 Sty, 2021
  Policjanci ratują przed wychłodzeniem
  Policjanci ratują przed wychłodzeniem
  Kolejne osoby uratowane przed wychłodzeniem dzięki informacji świadków. W środę wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie, że w rejonie osiedlowych garaży w...
 • 15 Sty, 2021
  Apel policji: bądźmy ostrożni zimą
  Apel policji: bądźmy ostrożni zimą
  W mroźne dni, podczas dogrzewania domów i mieszkań, rośnie zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla. Od 1 października 2020 strażacy...
 • 12 Sty, 2021
  Okradali samochody, są już w rękach policji
  Okradali samochody, są już w rękach policji
  Dokumenty, pieniądze i karta debetowa, łupem dwóch mężczyzn, którzy okradali samochody w centrum Rzeszowa. 26-latkowie przyznali się do zarzutów. W...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj