Coraz mniej pacjentek na mammografii
Fot. archiwum / nowe media

Liczba kobiet zgłaszających się na bezpłatne badania mammograficzne dla pań od 50 do 69 roku życia do ośrodków skryningowych w regionie maleje. Jednym z powodów jest brak zaproszeń wysłanych do kobiet. Te jednak nie są wcale potrzebne, gdyż każda pani, która jest ubezpieczona i jest w wieku 50-69 lat może z nich skorzystać. Inny powód mniejszej liczby pacjentek zgłaszających się na mammografie to strach przed zakażeniem koronawirusem podejrzewa lekarz radiolog Jerzy Mazurek. Jednak w ośrodkach panie rejestrowane tak, by nie czekały w kolejkach i w dużej liczbie osób.

Wczesne wykrywania raka jest bardzo ważne, gdyż daje ogromne szanse na wyleczenie choroby. Dlatego nie należy odkładać badań na później, bo może to nieść ze sobą tragiczne konsekwencje m.in. rozwój raka i przerzuty. Co daje mniejsze szanse na jego wyleczenie.

Adresy ośrodków stacjonarnych oraz miejsca stacjonowania mammobusów w regionie można znaleźć na stronie podkarpackiego funduszu zdrowia w zakładce "Cztery pory roku dla zdrowia – profilaktyczne programy zdrowotne" lub pod numerem infolinii 800 190 590.

mammograf

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj