Muzeum COP w Stalowej Woli 
Muzeum COP w budowie Fot. Wojciech Chudzik z Muzueum Regionalnego w Stalowej Woli

W Stalowej Woli powstaje Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. COP był największym przedsięwzięciem ekonomicznym II RP. Zajmował 60 tys. kilometrów kwadratowych na terenach dawnych województw: kieleckiego, krakowskiego, lubelskiego i lwowskiego. Największe inwestycje COP na terenie obecnego Podkarpacia to min. budowa zakładów południowych w Stalowej Woli, Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu, rzeszowskiej Wytwórni Silników, czy Wytwórni Amunicji w Nowej Dębie. Muzeum będzie prezentować eksponaty, dokument i pamiątki związane z przemysłem, ale także przypominać czas budowy miasta, które należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku.

W Muzeum COP, które powstaje w dawnych warsztatach szkolnych przy ul. Hutnczej 17, znajdzie się kilkaset zabytków związanych z COP: militaria, pojazdy, rowery, motocykle, wyposażenia wnętrz. Główną atrakcją ekspozycji będzie unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu Zakładów Południowych. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych. Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne umożliwiające zwiedzającym poznawanie i zdobywanie wiedzy a także min. laboratorium chemiczne, gdzie szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne.

W Muzeum COP znajdzie się również księgarnia, biblioteka i kino edukacyjne. Wszystko na przestrzeni 2 tys. metrów kw. powierzchni. Projekt realizuje Muzeum Regionalne w Stalowej Woli , które zdobyło 15 milionów złotych unijnego dofinansowania, całkowity koszt projektu to 21 milionów złotych. Ze względu na pandemię, otwarcie muzeum przewidziano na 2021 rok.

O Muzeum oraz akcji zbierania fotografii, dokumentów i pamiątek związanych z Centralnym Okręgiem Przemysłowym rozmawiają historyk Wojciech Chudzik z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Adam Głaczyński.

Muzeum COP

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Czytany 868 razy
Etykiety

1 komentarz

  • Observator 08 Lis, 2020

    Ocalić od zapomnienia. Wyrazy uznania dla Władz Samorządowych Stalowej Woli i Dyrekcji Muzeum Regionalnego za podjęcie się tak ważnego przedsięwzięcia jak modernizacja i rozbudowa Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Placówka ma zawierać dużą ekspozycją związaną z historią zakładów przemysłu regionu i prezentować będzie dziedzictwo COP jako znaczącego projektu industrialnego i naukowo- technicznego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj