Zmarł Witold Śliwiński
Fot. Renata Machnik

W wieku 57 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł Witold Śliwiński – wybitny krośnieński artysta rzeźbiarz. Tworzył nowoczesne formy artystyczne, a najbardziej charakterystyczne były te wykonane ze szkła.

Witold Śliwiński – urodzony w 1963 roku w Krośnie. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych ukończył w 1984 roku. Kolejny etap to nauka w Studium Kulturalno-Oświatowym – kierunek Fotografia. Jego przygoda z fotografią trwała do dzisiaj. Witold Śliwiński był członkiem Fotoklubu RCKP, autorem wielu wystaw fotograficznych. Był wykonawcą statuetek na wszystkie Międzynarodowe Plenery Fotograficzne organizowane przez Fotoklub RCKP.

Od roku 2007 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” w Warszawie. W początkowym okresie twórczości fascynowały go grafika i rysunek. Wykonywał rysunki ołówkiem, tuszem. Projektował również logotypy firmowe, ekspozycje targowe, elementy aranżacji wnętrz. W latach 90 zaczęła się przygoda ze szkłem. Na początku były to realizacje zdobień dla Krośnieńskich Hut Szkła oraz Hut „Makora”, „Tarnowiec”, „Sabina” – później zaczęły się projekty własnych form szklanych. Istotnym kierunkiem projektowania były szklane obiekty dedykowane firmom i osobom prywatnym. Wykonywał je dla Adama Małysza, Otylii Jędrzejczak, Justyny Kowalczyk i innych. Jego prace o charakterze użytkowym prezentowane były na Targach Szkła we Frankfurcie, a także w Nowym Jorku, Las Vegas, Chicago, Brukseli, Lipsku, Poznaniu i innych miastach.

W 2018 roku fotograficy z FOTOKLUBU Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie przekazali wybrane prace Wojewódzkiemu Szpitalowi w Krośnie. Z inicjatywą wystąpił wówczas miłośnik obiektywu Witold Śliwiński, właściciel firmy DECOR, który wraz z Firmą BIMAX sponsorowali wydruk wielkoformatowych zdjęć darowanych przez członków Fotoklubu. Obecnie 90 zdjęć zostało rozmieszczonych w różnych oddziałach szpitalnych.

Na początku pandemii Witold Śliwiński wykonał 100 szt. przyłbic do krośnieńskiego szpitala.

IMG 8758

Witold Śliwiński i Renata Machnik  – dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj