W Mucznem narodził się mały byczek
www.stuposiany.krosno.lasy.gov.pl

W zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem urodził się byczek. On i jego mama - krowa o imieniu Muczna - na razie trzymają się na uboczu - informuje opiekun stada Tomasz Różycki. W tym roku w zagrodzie powinny się urodzić jeszcze dwa cielaki.

Natomiast ciężarne żubrzyce jeszcze do niedawna pasące się na śródleśnych łąkach, schowały się w leśnym gąszczu, gdzie wydadzą na świat swoje młode. Na otwartych przestrzeniach pojawią się dopiero pod koniec lata - wtedy będą już z kilkutygodniowymi cielakami. W tym roku powinno przyjść na świat około 50 żubrzątek.

Leśnicy przestrzegają, że w razie spotkania w lesie młodego żubra nie wolno zbliżać się do niego, gdyż najprawdopodobniej gdzieś w pobliżu czuwa nad nim jego matka.

Co roku w Bieszczadach przychodzi na świat 30 do 50 młodych żubrów, jednak pierwszy rok przeżywa około połowa. Ciąża u żubrów trwa 256 dni. Zdarza się, że młode przychodzą na świat nawet we wrześniu, takie osobniki mają jednak mniejsze szanse na przeżycie zimy.

W lecie żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, młodsze tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

W Bieszczadach na wolności żyje 404 żubry, a 10 osobników stanowi stado w zagrodzie pokazowej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 19 Gru, 2020
  Zwierzę to nie prezent pod choinkę
  Zwierzę to nie prezent pod choinkę
  O przemyślany wybór i odpowiedzialną decyzję apelują organizacje zajmujące się ochroną zwierząt do osób, które jako prezent choinkowy chcą kupić...
 • 07 Gru, 2020
  Dzikie wysypiska śmieci
  Dzikie wysypiska śmieci
  Policjanci z Leska ukarali dwóch mężczyzn za wyrzucanie śmieci na dzikich wysypiskach. Jeden po remoncie domu wywoził stare meble do lasu,...
 • 25 Lis, 2020
  Pomoc zwierzętom
  Pomoc zwierzętom
  Po raz drugi w Rzeszowie grupa przyjaciół prowadzi wśród znajomych zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierząt. Tym razem pomóc chcą Fundacji...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj