Mural Orląt Przemyskich odsłonięty
Fot. Jakub Chodyniecki

Mural poświęcony Orlętom Przemyskim oficjalnie odsłonięto na terenach wojskowych w Przemyślu. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Upamiętnia on młodzież, która przed ponad stu laty walczyła z Ukraińcami w obronie polskości miasta.      

Trzeba oddać im należne miejsce w pamięci historii – powiedziała obecna na odsłonięciu muralu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jak dodał dowódca 5 batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Marcin Zalewski, nie można zapominać o znaczeniu narodowej niepodległości. W uroczystościach brała też udział podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Autorem dzieła jest Arkadiusz Andrejkow. Umieszczony na ścianie budynku dowództwa 5 pułku strzelców podhalańskich mural, jest podzielony na trzy części. Ukazuje on wizerunki dziewięciorga orląt przemyskich. Mimo że znajduje się na zamkniętym terenie wojskowym, można go zobaczyć, spacerując ulicą 29 listopada.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Genealogia Polaków 18 Cze, 2021

    Dlaczego nigdzie nie ma informacji KOGO przedstawiają te grafiki? Alfred Twaróg - jeden z Orląt - jest z mojej rodziny. Mało wiem o nim. Czy może jest na którymś zdjęciu? Jakie jest źródło owych grafik?

  • Koko 11 Lis, 2020

    Piękne i wzruszające.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj