Tadeusz Zych o Kolekcji Dzikowskiej
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Fot. Wanda Piasek

Do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega na stałe trafi Kolekcja Dzikowska. Stanie się tak za sprawą zakupienia tego zbioru przez miasto, które zabezpieczyło już w swoim budżecie połowę kwoty na przeprowadzenie transakcji. Cena zaproponowana przez przedstawiciela rodziny Tarnowskich, która jest właścicielem zbioru, to 4 mln zł. Jednak dyrektor tarnobrzeskiego muzeum historycznego Tadeusz Zych, podkreśla, że wartość Kolekcji Dzikowskiej jest wielokrotnie większa niż cena, którą zapłaci miasto.

Gość Radia Rzeszów zwraca też uwagę, że według znawców przedmiotu to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolekcji ziemiańskich w Polsce. Tadeusz Zych przypomniał również, że to jedyny zbiór dzieł sztuki, którego nazwa pochodzi nie od nazwiska twórcy tylko od miejsca – Dzikowa. Dlatego gromadzona przed wojną w Zamku Dzikowskim kolekcja tak nierozerwalnie wiąże się z Tarnobrzegiem.

Przedmiotem zakupu będzie 2 tysiące muzealiów. Część z nich jest zdeponowana w tarnobrzeskim muzeum, to m.in. około 200 obrazów, kolekcja miniatur oraz ponad 1000 archiwaliów. Jako jeden z ciekawszych Gość Radia Rzeszów wymienił oryginalny dokument Konfederacji Dzikowskiej.

Druga część kolekcji zostanie sprowadzona do Tarnobrzega z Muzeum w Łańcucie, w tym: obrazy, kolekcja sreber, rzeźby i meble.

- To niezwykle cenny zbiór, nie tylko dla historii lokalnej ale również dla narodu i państwa polskiego – podkreślił Tadeusz Zych.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj