Bogdan Rzońca o szczycie Unii Europejskiej
Fot. archiwum

O unijnym budżecie rozmawiać będą w przyszłym tygodniu politycy podczas szczytu Unii Europejskiej. Spotkanie nazywane jest czasem szczytem ostatnie szansy, mającym zapobiec zastosowaniu wobec budżetu weta przez Polskę i Węgry, obawiających się zapisów o związaniu środków unijnych z przestrzeganiem praworządności.

Jak mówi dzisiejszy gość Radia Rzeszów, europoseł PiS, członek komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, nadal istnieje szansa na kompromis w tej sprawie. „Nie jest to pierwszy przypadek korzystania z weta – tak zrobiły kiedyś Hiszpania i Holandia, korzystamy z prawnych możliwości, ale oczywiście do 10 grudnia jest trochę czasu i wszystkie warianty są jeszcze do przyjęcia” – mówi europoseł PiS. Jego zdaniem wątpliwości budzą głosy pojawiające się w Brukseli, iż mechanizm powiązania budżetu z praworządnością nakierowany jest na Polskę i Węgry.

Jak dodaje Bogdan Rzońca, w zapisach budżetowych Unii znalazł się finansowy plan odbudowy po pandemii, który podlega określonej procedurze. „To plan, który musi zostać zagwarantowany przez poszczególne kraje Unii Europejskiej, przez parlamenty 27 krajów” – przypomina europoseł PiS, dodając że z powodu sporu o warunkowanie budżetu zapisem o praworządności jego przyjęcie może się opóźniać.

Z przyjętych w lipcu podczas unijnego szczytu ustaleń wynikało, że Polska w okresie do 2027 r. może otrzymać z unijnego budżetu około 160 mld euro, z czego mniej więcej 125 mld euro dostępnych byłoby w formie dotacji, a 34 mld euro w formie pożyczek.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj