Epidemiolog o szczepieniach na koronawirusa
Fot. archiwum / nowe media

 Według zapowiedzi rządowych, z darmowych i dobrowolnych szczepień na COVID-19 skorzystamy najwcześniej w lutym lub w marcu. Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że proces rozpocznie się jak najwcześniej.

 Specjalista chorób zakaźnych i epidemiolog dr Janusz Kaliszczak przedstawił na naszej antenie wątpliwości związane z organizacją szczepień. Jego zdaniem rządowe zapowiedzi przygotowania punktów w każdej gminie będą trudne do realizacji. Podał przykład swojej podrzeszowskiej gminy, gdzie pracuje tylko jeden lekarz.

 Kaliszczak dodał, że problematyczny jest pośpiech w przygotowaniu szczepionek i wprowadzaniu ich do obrotu. Jak powiedział – „proces rejestracji zazwyczaj trwa długie miesiące albo lata i rzeczywistość nam pokaże po zaszczepieniu pierwszych paru tysięcy osób, jakie będzie odium możliwych działań ubocznych”.

 Premier zapowiedział, że w pierwszej kolejności ze szczepień na koronawirusa będą mogli skorzystać pracownicy służb medycznych. Na początku szczepionki będą też oferowane najbardziej zagrożonym grupom społecznym. Rząd oszacował koszt operacji na kwotę od 5 do 10 miliardów złotych.

Z Januszem Kaliszczakiem rozmawiał Roman Adamski cz. I

Z Januszem Kaliszczakiem rozmawiał Roman Adamski cz. II

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj