Światła patriotycznej iluminacji rozbłysły dziś (13.12) o 17 na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. To wizualne uczczenie ofiar stanu wojennego, w 39. rocznicę jego wprowadzenia. Iluminacja była włączeniem się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej pad hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. wiązało się z falą aresztowań działaczy opozycji antykomunistycznej i „Solidarności”. 

Jak mówi Marcin Bukała z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w całym kraju w ośrodkach internowania  osadzono około 10 tysięcy w tym około 440 z Podkarpacia. Tylko przez cztery ośrodki internowania na Podkarpaciu przewinęło się prawie 1,5 tys. internowanych. Do tego dochodziły procesy polityczne. Na terenie obecnego województwa podkarpackiego skazano 47 osób za działalność opozycyjną podczas stanu wojennego.

https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/inicjatywy-wojewody-podkarpackiego-w-39-rocznice-wprowadzenia-w-polsce-stanu-wojennego/

IMG 20201213 182915

Fot. Iwona Piętak

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj