Polskie smakołyki na dawnych Kresach RP
Od lewej Roman Shepelyak, Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, Andrzej Berestecki, Henryk Ilczyszyn Fot. przemysl.pl

Smakołyki z Polski znajdą się na świątecznych stołach naszych rodaków z ziemi lwowskiej. Stało się to możliwe, dzięki akcji charytatywnej zorganizowanej w Przemyślu przez tamtejszego radnego Andrzeja Beresteckiego, prezesa przemyskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. To kontynuacja inicjatywy zapoczątkowanej siedem lat temu przez zmarłego kilka miesięcy temu przemyskiego radnego Zygmunta Majgiera, kresowiaka z pochodzenia. Do akcji „Paczka dla seniora” przyłączyli się samorządowcy miejscy i powiatowi, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego,Przemyska Kongregacja Kupiecka, samorządowcy z okolic Przemyśla i przedstawiciele biznesu.

Dzięki hojności darczyńców, przygotowano 108 paczek i zawieziono w miniony weekend do Mościsk, Sambora i Łanowic. Przejazd przez granicę pilotowała Małgorzata Majka-Onyszkiewicz – pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

W 35-tysięcznym Samborze Polacy stanowią blisko 12 procent mieszkańców, w Mościskach ponad 30 procent, a we wsi Łanowice niemal 100 procent.

Z Andrzejem Beresteckim rozmawia Iwona Piętak

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj