Żołnierze 3PBOT wykonali wymazy nauczycielom
Fot. 3PBOT

Blisko 3 tysiące wymazów pobrali od nauczycieli klas I-III żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka została zaangażowana w pomoc do przeprowadzenia akcji badań przesiewowych w tej grupie zawodowej, aby przygotować pedagogów do bezpiecznego powrotu do nauczania stacjonarnego już od najbliższego poniedziałku.

W dniach od 11 do 15 stycznia podkarpaccy terytorialsi przeprowadzili testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników administracyjnych szkół. Każdego dnia do pobierania wymazów zaangażowanych było około 40 żołnierzy z batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Nasi ochotnicy codziennie kierowani byli do wyznaczonych przez SANEPID punktów pobrań rozmieszczonych w szkołach na terenie całego Podkarpacia. W czasie pięciodniowej akcji testów przesiewowych nasi medycy wykonali blisko 2 tys. wymazów.

Żołnierze z Podkarpackiej Brygady OT pobierali też wymazy w przyszpitalnych punktach pobrań „drive thru”. Codziennie do tych miejsc zgłaszają się osoby kierowane przez lekarzy rodzinnych i pracowników stacji sanitarnych. Tym razem obsługiwano również nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół. W okresie od poniedziałku do piątku na punktach „drive thru” terytorialsi pobrali ok. 1300 wymazów. W sumie żołnierze – medycy z 3PBOT wykonali blisko 3 tys. wymazów.

Od kwietnia ubiegłego roku, na wniosek wojewody podkarpackiego nasza Brygada deleguje 4 a niekiedy 6 zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierają wymazy mobilnie w domach osób przebywających 
w kwarantannie, DPS, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drive thru” oraz „walk thru”. W sumie w 2020 roku nasi medycy pobrali blisko 15 tys. wymazów.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj