Samorządy a zanieczyszczenie powietrza
Fot. unsplash

Dopłaty do wymiany pieców węglowych na ekologiczne, monitoring i edukacja. Takie m.in. działania podejmują podkarpackie samorządy w trosce o czyste powietrze na swoim terenie. Gmina Łańcut właśnie wymienia na gazowy piec w zespole szkolno-przedszkolnym w Kosinie. Jak podkreśla wójt Jakub Czarnota to ostatni stary piec w budynku należącym do gminy.

Pandemia koronawirusa utrudnia kontrole czym mieszkańcy palą w piecach. Władze Mielca wykorzystują do tego celu drona. Jak mówi zastępca burmistrza Paweł Pazdan - jest on wyposażony w czujniki i na bieżąco analizuje skład spalin. Jeśli wyniki wskazują, że w danym piecu spalane było paliwo niskiej jakości lub np. śmieci prowadzone są wówczas kontrole na miejscu.

Do podkarpackich miejscowości, gdzie emisja pyłów jest większa niż gdzie indziej - należy np. Dębica. Wiceburmistrz miasta Jerzy Sieradzki przyznał, że trzeba z tym problemem walczyć wspólnie z okolicznymi gminami, bo powietrza nie można zatrzymać na granicy miasta.

Na Podkarpaciu jest 17 stacji monitoringu powietrza, 13 z nich na bieżąco podaje stężenie szkodliwych substancji. Wyniki pomiarów można śledzić na stronie regionalnego wydziału monitoringu środowiska w Rzeszowie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj