Ponad 70 ochotników do 3PBOT
Fot. WOT

Ponad 70 ochotników do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej podjęło wyzwanie,
by najbliższą sobotę, w godzinach porannych rozpocząć pierwsze w tym roku 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze. Nasi kandydaci ćwiczyć będą na poligonie w Nowej Dębie. Kadrę instruktorską do prowadzenia szkolenia wystawił 35 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka. Podsumowaniem tego szkolenia będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się 14 lutego. 

Kandydaci 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczną już w najbliższą sobotę 30 stycznia tuż po przekroczeniu bramy koszar w Nisku. Po dokonaniu przez komisję kwalifikacyjną formalności ewidencyjnych, nasi ochotnicy już w sobotę odbędą test sprawności fizycznej, który składa się
z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia w przód (brzuszki) oraz uginania ramion w podporze przodem (pompki). Kandydaci kolejne dni spędzą na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Szkolenie prowadzone będzie w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. 

Prowadzone podczas „16-tki” szkolenie taktyczne łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów. W przededniu przysięgi wojskowej kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zadań taktycznych i ogniowych. 

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 lutego
w 79rocznice powstania Armii Krajowej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj