Centrum Kultury w Zagórzu
Fot. archiwum

Za ponad 8 mln zł w ruinach klasztoru w Zagórzu powstaje Centrum Kultury. Na jego potrzeby rekonstruowany i odbudowywany jest i dawny budynek gościnny — tzw. Foresterium.

W placówce turysta będzie miał przede wszystkim okazję do zapoznania się z historią XVIII-wiecznej siedziby Zakonu Karmelitów Bosych – mówi Jakub Osika z Urzędu Miasta. Obejrzy film w sali kinowej, zobaczy w trójwymiarowych okularach, jak to miejsce wyglądało kiedyś, dowie się m.in. jak przebiegała na tym terenie Konfederacja Barska i jak wyglądała cela mnicha, która będzie zrekonstruowana – dodaje Osika.

Ruiny co roku odwiedza ok. 20 tys. turystów. Wymaga to wejścia na Mariemont, czyli wzgórze Marii. Nie ma tam dobrej drogi dojazdowej, ale samorządowcy rozważają w przyszłości zakup ekologicznych pojazdów na potrzeby osób, które mają kłopoty z poruszaniem się.

Ruiny klasztoru stały się własnością samorządu 20 lat temu. Władze Zagórza zabezpieczyły obiekt i stworzyły w nim m.in. taras widokowy. W ambitnych, dalszych planach jest całkowita odbudowa zabytku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 490 razy
Etykiety

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj