Bieg Zwycięstwa w Jarocinie
Fot. Maria Kornaga

Michał Wojciechowski miał najlepszy czas w Biegach Zwycięstwa im. kawalerów orderu Virtuti Militari Jana Kozioła i Sebastiana Małka w Jarocinie w powiecie niżańskim. W XIII edycji zawodów organizowanych pod szyldem "Goń Bolszewika Goń" dystans 5 kilometrów pokonał w 15 minut 23 sekundy.

W sumie w imprezie wzięło udział około 160 osób, najmłodsi kilkuletni biegli 200 metrów, a najstarszy zawodnik, który pokonał 5 kilometrów miał 86 lat.

W biegu głównym rywalizowało 106 amatorów i zawodowców. To m.in. pochodząca z Jarocina lekkoatletka, specjalistka od średnich i długich dystansów, olimpijka Danuta Urbanik oraz wicemistrz świata w biegach przełajowych Stanisław Łańcucki.

Gośćmi imprezy organizowanej w dniu zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku były m.in. córka i wnuczka Jana Kozioła. A Jan Kozioł był żołnierzem 8. Pułku Ułanów Wojska Polskiego. Drugi bohater Biegów Zwycięstwa Sebastian Małek służył w 40. Pułku Piechoty.

Obaj urodzili się w 1897 roku w Jarocinie. Za bohaterskie czyny na polu walki zostali odznaczeni Orderem Virtuti Militari V klasy.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Urząd dla niepełnosprawnych
  Urząd dla niepełnosprawnych
  Osoby niepełnosprawne mają łatwiejszy dostęp do Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. Przy budynku uruchomiono windę z szybem panoramicznym dostosowaną do...
 • 27 Sty, 2021
  Niżańskie RCEZ po remontach
  Niżańskie RCEZ po remontach
  Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku czeka na uczniów w nowej odsłonie. Czas pandemii i nauki zdalnej szkoła wykorzystała na...
 • 19 Sty, 2021
  Sukces RCEZ w Nisku
  Sukces RCEZ w Nisku
  Sukces uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Paweł Pyra i Łukasz Żak zdobyli medale w czasie specjalnej edycji XIII...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj