"Pieśni Naszych Korzeni" po raz 25 w Jarosławiu
fragment plakatu promującego wydarzenie

Kontrreformacja będzie tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni". W Jarosławiu o 20 rozpoczęła się 25 edycja jednego z największych tego typu festiwali w Europie. Publiczność wysłucha łącznie siedmiu koncertów. Odbywać się one będą wieczorami w świątyniach Jarosławia, w tym w cerkwi greckokatolickiej.

Festiwal zainauguruje  dziś estoński zespół Linnamuusikud pod dyr. założyciela Taivo Niitvaegiego. W programie estońskie hymny reformacyjne, tradycyjne pieśni religijne z różnych stron Estonii oparte na tekstach chorałów luterańskich i melodiach katolickiego okresu przedreformacyjnego.

Dyrektor artystyczny Maciej Kaziński poinformował, że w tym roku Festiwal będzie przyglądał się kulturowym, a zwłaszcza muzycznym skutkom rozłamu w Kościele zachodnim, do którego doszło 500 lat temu. Festiwal potrwa do następnej niedzieli.

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj