Unia dołoży do gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją
Fot. pixabay.com

Unia Europejska dofinansuje budowę połączenia gazowego między Polską a Słowacją. Chodzi o słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w miejscowości Strachocina koło Sanoka.

Gazociąg ma mieć 164 km długości, z czego około 58 km przypada na terytorium Polski. Projekt obejmuje także rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę tłoczni w Strachocinie, modyfikację istniejącej tłoczni Veľké Kapušany i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.

Inwestycję prowadzą spółki: polski Gaz-System i słowacki Eustream, które otrzymały 108 milionów euro wsparcia. To najwięcej ze wszystkich 18 projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w Unii Europejskiej wybranych do dofinansowania w 2017 roku.

Połączenie gazowe Polska – Słowacja wraz z rozbudową wewnętrznej infrastruktury gazu ziemnego w Polsce jest częścią Korytarza Północ-Południe. To kluczowy projekt infrastruktury gazowej, planowany w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej w celu zwiększenia regionalnej dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw gazu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj