42 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - studio festiwalowe
fot. Adam Głaczyński

Rozpoczął się 42 Festiwal polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podczas tegorocznego festiwalu łącznie zostanie pokazanych 150 filmów, z czego 50 w trzech konkursach. 17 filmów prezentowanych w Gdyni powalczy o najważniejsze festiwalowe wyróżnienie - Złote i Srebrne Lwy przyznawane w Konkursie Głównym. Na statuetki mają szanse twórcy 17 obrazów, wśród których znalazło się ośmioro debiutantów oraz dwoje twórców drugich filmów - najwięcej od dekady. Większa w tym roku w Konkursie Głównym jest także reprezentacja filmów stworzonych przez kobiety - w zeszłym roku były to trzy produkcje, w tym roku będzie ich siedem.

17 filmów, w tym osiem autorstwa debiutantów oraz m.in. nowe produkcje Łukasza Palkowskiego i Roberta Glińskiego, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas rozpoczynającego się 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Najlepszy film w Konkursie Głównym wybierze jury w składzie: Jerzy Antczak (przewodniczący), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska oraz Anna Wunderlich.

Gdyńskiej imprezie będą towarzyszyły m.in. dwie okazjonalne wystawy - jedna z okazji 40-lecia pracy twórczej plakacisty Andrzeja Pągowskiego oraz druga - w 10. rocznicę śmierci Jerzego Kawalerowicza.

Wydarzenie potrwa do 23 września.

O wydarzeniach na festiwalu opowiada Państwu Adam Głaczyński

Studio filmowe (poniedziałek)

Studio filmowe (wtorek)

Studio filmowe (środa)

Studio filmowe (czwartek)

Studio filmowe (piątek)

Studio filmowe (sobota)

 

W tym roku podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni szczególnie dużo mówi się o filmach animowanych. W 2017 roku obchodzimy 70 lecie polskiej animacji. Proszę posłuchać rozmowy z Jerzym Armatą jednym z najlepszych w Polsce znawców sztuki animacji.

Jerzy Armata - jeden z najlepszych w Polsce znawców sztuki animacji

10 listopada odbędzie się ogólnopolska premiera filmu dokumentalnego zatytułowanego "Beksińscy. Portret wideofoniczny". Blisko półtora godzinny film ukazuje życie rodziny Beksińskich za pośrednictwem prywatnych materiałów dźwiękowych i filmowych. Autorem filmu jest Marcin Borchardt, który swój film zaprezentował na specjalnym pokazie w Gdyni podczas 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Marcin Borchardt - reżyser filmu "Beksińscy. Portret wideofoniczny"

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Czytany 858 razy
Etykiety

1 komentarz

  • Jan Niemaszek 19 Wrz, 2017

    Ocalać, ocalać Redaktorze...A w wolnych chwilach nad nad Zatokę, a przynajmniej na Skwer Kościuszki...A jeśli masz zdrowe nóżki to do Wrzeszcza, Oliwy i Zopot. Bo Zoopot jest dobry na...kłopot. A zwłaszcza SPATIF, ten przy żnie-schody strome! Nie spadnij biedaku! Pozdrawiam. Janek.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj