Pielgrzymi skorzystali z jednodniowego otwarcia granicy
Fot. Iwona Piętak

Nieco ponad sto osób przekroczyło w sobotę granicę polsko-ukraińską w Malhowicach koło Przemyśla. Byli to pielgrzymi, którzy wzięli udział w uroczystościach odpustowych w rzymskokatolickim Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach na Ukrainie.

Takie jednodniowe otwarcie granicy między Malhowicami i Niżankowicami odbywa się od kilku lat na wniosek przemyskiego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów oraz Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

Obydwie miejscowości, które są oddalone od siebie o zaledwie dwa kilometry, znalazły się po dwóch stronach granicy po II wojnie światowej, w wyniku zmiany granic między Polską i Związkiem Radzieckim. Od 1991 roku, po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, Niżankowice są na terytorium tego kraju.

Na przedwojennej drodze łączącej niegdyś Malhowice i Niżankowice planowane jest wybudowanie drogowego przejścia granicznego. Dzięki niemu nastąpiłoby ożywienie kontaktów między powiatem przemyskim i przygranicznym rejonem obwodu lwowskiego. Ułatwione zostałyby również kontakty rodzin mieszkających po obu stronach granicy.

Oprócz pielgrzymki pieszej na odpust w Niżankowicach, z jednodniowego przejścia Malhowice - Niżankowice skorzystali również uczestnicy pielgrzymki rowerowej do Dobromila i Lacka. Pielgrzymi oddali hołd Polakom i Ukraińcom zamordowanym tam przez NKWD w 1941 roku.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 18 Sty, 2021
  Upamiętnienie Żydów w lesie grochowieckim
  Upamiętnienie Żydów w lesie grochowieckim
  Pokonując zaspy śniegu, grupa mieszkańców Przemyśla na nogach dotarła do miejsca mordu 2 tysięcy Żydów z getta przemyskiego rozstrzelanych przez...
 • 14 Sty, 2021
  Fałszywe dokumenty na granicy
  Fałszywe dokumenty na granicy
  Na pieszym przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Straży Granicznej wykryli ponad 30 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy w Polsce....
 • 12 Sty, 2021
  Nielegalny transport papierosów w Korczowej
  Nielegalny transport papierosów w Korczowej
  Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Straży Granicznej, udaremnili przemyt ponad 1,6 tys. paczek papierosów. W wykryciu ładunku pomógł pies...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj