Od internatów: Recyklingowy piknik
fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim

Ponad 200 uczestników, blisko 2 tony makulatury, zamek z ponad 500 rolek papierowych, 6 worków nakrętek – ekologiczny sukces pikniku „Akcja Segregacja”.

Piknik odbył się w Skopaniu i był finałem kulturalnej akcji recyklingowej, którą baranowski MGOK prowadził od kilku tygodni. Na spotkanie w Środowiskowym Domu Kultury przybyło ponad 200 uczniów i nauczycieli ze szkół z terenu całej gminy. Na początek odbyła się pogadanka o segregacji, dzieci mogły się popisać swoją wiedzą na temat tego, do jakich pojemników należy wrzucać butelki, a gdzie plastik oraz co można wykonać z odpadów. A kto nie wiedział, podczas pikniku mógł się przekonać, że jest mnóstwo możliwości.

Ważnym punktem programu był pokaz mody RECY KLINGA, czyli wykonanych podczas warsztatów kostiumów i biżuterii. Każdy element stroju powstał dzięki kreatywnemu, powtórnemu użyciu materiałów odpadowych, jak folia, tektura, styropian, butelki, nakrętki, wytłoczki po jajkach, sreberka po cukierkach i wiele innych. Stroje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez dzieci i młodzież oraz instruktorkę MGOK-u dr Magdę Stokłosę. Stroje i rekwizyty zaprezentowane podczas pokazu wkrótce będzie można obejrzeć na wystawie w ośrodku kultury. A wszyscy uczestnicy pikniku mogli wykonać sobie recyklingowe torebki, bransoletki, naszyjniki, kolczyki i broszki podczas warsztatów. Dla nieco młodszych odbywały się zgadywanki i quizy, dla maluszków przygotowano recyklingowe malowanki.

Podczas spotkania odbywały się także zawody sportowe, w tym kręgle butelkowe, puszkowe piramidy i inne. Drużyny poszczególnych szkół układały ze śmieci napis SEGREGACJA na czas, przeciągały linę, czy bawiły się w kija i puszkę. Ułożono także makietę baranowskiego zamku. Aby go postawić potrzebnych było ponad pół tysiąca rolek po papierze toaletowym. Najaktywniejszym uczestnikom wręczono ekologiczne nagrody i słodycze.

- Chcemy podpowiedzieć dzieciom, jak można dobrze się bawić i wesoło spędzać czas przy użyciu przedmiotów, które mamy wokół siebie – tłumaczy dyrektor MGOK-u Renata Domka. – Pobudzamy wyobraźnię i kreatywność, bawimy się, a jednocześnie uczymy porządku, niepostrzeżenie przemycamy wiedzę o segregacji i wiążemy szeroko pojętą kulturę z codziennym życiem.

Piknik był także okazją do ogłoszenia wyników gminnego konkursu plastycznego na hasło i plakat promujący segregację i/lub przestrzegający przed paleniem odpadami w domowych piecach. Wpłynęło ponad 60 prac z niemal wszystkich szkół i przedszkoli w gminie. Komisja wybrała najlepsze w każdej z kategorii. Przedszkolni uczestnicy wszyscy otrzymali wyróżnienia. W kategorii klas I-III zwyciężyła Daria Kubik, drugie miejsce przypadło Nikoli Czarneckiej, a trzecie – Jagodzie Gąsior. W kategorii IV-VI najlepszy był Łukasz Cyganek, drugie miejsce zajęła Julia Biało, a trzecie ex aequo – Magdalena Pietrzyk i Wiktoria Szpik. W najstarszej kategorii pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Pawełek, drugie – Natalia Węgrzyńska, a trzecie Joanna Turbak. Najlepsze prace zostaną wydrukowane w dużych formatach i posłużą jako plakat promocyjny gminy.

- Bardzo cieszy fakt, że dzieci tak licznie biorą udział w tych inicjatywach - mówi burmistrz Marek Mazur. - Uczą się o ekologii i o tym, jak właściwie gospodarować odpadami, a potem tę wiedzę przynoszą do swoich domów. Dzięki ich postawie nasza gmina będzie czysta i piękna.

Podsumowano także zbiórkę makulatury pod hasłem „Zielona wymiana”. W ciągu kilku tygodni udało się zebrać nieco ponad 1800 kg makulatury. Najaktywniejszą zbieraczką była Agnieszka Romańczuk, która przyniosła aż 110 kg. Także dla niej przygotowano dodatkową nagrodę. Pozostali uczestnicy akcji otrzymają drzewka.

Sukcesem była też akcja zbiórki nakrętek na rzecz Kacperka Serafina. 4-letni chłopczyk potrzebuje pieniędzy na rehabilitację i nowe protezy amputowanej nóżki. Podczas akcji udało się zebrać 6 pękatych worów nakrętek, które zostaną przekazane rodzinie chłopca, a dochód ze sprzedaży zasili jej konto.

Autor: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 01 Lut, 2021
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia w Tarnobrzegu
  Na wniosek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Rada Miasta Tarnobrzega ustanowiła rok 2021 Rokiem Ferdynanda Kurasia. Ideą tego przedsięwzięcia jest przypomnienie postaci...
 • 29 Sty, 2021
  W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
  W Tarnobrzegu powstaje Jadłodzielnia
  Tarnobrzeg jest kolejnym miastem na Podkarpaciu, w którym powstanie Jadłodzielnia. Całe przedsięwzięcie nawiązuje do idei foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem....
 • 23 Sty, 2021
  Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
  Zatrzymani za narkotyki i dopalacze
  W powiecie tarnobrzeskim zatrzymano 3 mężczyzn podejrzanych o posiadanie środków odurzających i psychoaktywnych. Wpadli w ręce policjantów na jednym z...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj