Rzeszów pożegnał majora Aleksandra Szymańskiego
Fot. Marcin Kalita

Na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja pożegnano dziś majora Aleksandra Szymańskiego, pseudonim "Korab", harcerza, żołnierza Armii Krajowej, więźnia obozów koncentracyjnych, twórcę i 24-letniego prezesa Podkarpackiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK.

Urodzony w 1927 roku w Przemyślu, major Szymański był harcerzem, w latach II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej w Oddziale Dyspozycyjnym "Lipowica" Komendy Obwodu Przemyśl, również łącznikiem i kolporterem podziemnej prasy. Aresztowany przez Gestapo we wrześniu 1943 roku, był więziony w Przemyślu i Tarnowie, trafił następnie do KL Auschwitz, a później przeniesiony został do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen.

Jak powiedział podczas mszy żałobnej duszpasterz kombatantów, ksiądz Władysław Jagustyn, życie majora Szymańskiego było wypełnieniem złożonych przysiąg - harcerskiej i żołnierskiej. Według Agnieszki Iwaszek, sekretarza Podkarpackiego Okręgu Związku Żołnierzy AK, wieloletniej współpracowniczki majora Szymańskiego, na jego życie w niezwykle istotny sposób wpłynął pobyt w obozach w Auschwitz i Mauthausen. "Był żołnierzem AK, ale ta służba została okupiona cierpieniem w obozach, dlatego to było dla niego tak istotne" - powiedziała Radiu Rzeszów Agnieszka Iwaszek.

Major Szymański był osobą wybitnie zaangażowaną w działalność społeczno-kombatancką. Zasiadał m.in. w Zarządzie Głównym Towarzystwa Opieki na Oświęcimiem i Zarządzie Głównym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O jego ofiarnej służbie świadczą liczne odznaczenia i medale, m.in.: Krzyże Komandorski, Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oświęcimski, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz wiele innych.

Aleksander Szymański spoczął w grobie na kwaterze więźniów obozów śmierci, przed Pomnikiem Pamięci Ofiar Niemieckich Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli jego współtowarzysze ze stowarzyszeń kombatanckich, przyjaciele, członkowie "Strzelca", harcerze, przedstawiciele władz województwa oraz mieszkańcy Rzeszowa. Asystę honorową wystawili rzeszowscy podhalańczycy.

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
  • 02 Lut, 2021
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
  • 31 Sty, 2021
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj