Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
fot. archiwum

Na Podkarpaciu rozpoczynają się dziś obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W ponad 60 miejscowościach regionu w ciągu najbliższego tygodnia upamiętnieni zostaną Żydzi zgładzeni w latach II wojny światowej przez Niemców.

Dzisiejsze obchody rozpoczną się po godzinie 9:00 w Błażowej prelekcją poświęconą dziedzictwu kultury żydowskiej i spotkaniem z ocalonymi z Zagłady oraz członkami ich rodzin. W programie uroczystości znalazł się także koncert muzyki żydowskiej oraz otwarcie wystawy judaików.

Krótko później, o 10:00 uroczystości rozpoczną się w m.in. Krośnie i Stefkowej. Krośnieńskie obchody Dnia Pamięci rozpocznie uczczenie ofiar Holokaustu na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy księdza Władysława Sarny i później przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu gdzie znajdowało się getto żydowskie przy obecnej ulicy Franciszkańskiej. Po południu w programie uroczystości znalazło się spotkanie z Lucią Retman - ocaloną z Holokaustu i z innymi ocalonymi z Zagłady oraz członkami ich rodzin, a także otwarcie okolicznościowej wystawy w krośnieńskim Muzeum Podkarpackim.

W Stefkowej po 10:00 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona 44 Żydom zamordowanym w tej miejscowości w czerwcu 1942 roku. Po niej odbędzie się modlitwa ekumeniczna, a później spotkanie "Przywracając pamięć" dla mieszkańców gminy, młodzieży i gości w pałacu w Olszanicy, poświęcone życiu i Zagładzie Żydów bieszczadzkich.

Okolicznościowe uroczystości i spotkania Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbędą się jutro również w Brzozowie, Dubiecku, Dydni, Grodzisku Dolnym, Korczynie, Mielcu, Rymanowie i Zagórzu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Weekendowe autobusy do uzdrowisk
  Weekendowe autobusy do uzdrowisk
  Od maja ekologiczne, miejskie autobusy z Krosna mogłyby w weekendy jeździć do uzdrowisk Iwonicz i Rymanów. Taką propozycję składają władze...
 • 30 Sty, 2021
  Pobiegli żeby pomóc chorej dziewczynce
  Pobiegli żeby pomóc chorej dziewczynce
  Śnieg, mróz, porywisty wiatr i koronawirus nie przeszkodziły krośnieńskiemu policjantowi w organizacji IV edycji „Biegu na zamek”. Z uwagi na...
 • 29 Sty, 2021
  Większe wynagrodzenie dla rodzin zastępczych
  Większe wynagrodzenie dla rodzin zastępczych
  Rada Powiatu Krośnieńskiego jednogłośnie postanowiła podnieść wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych. W tym powiecie jest ich 12 w tym 2...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj