Przedstawienie pt. "Kroniki podwórkowe" pokaże w piątkowy wieczór na swojej scenie rzeszowski Teatr Przedmieście. Spektakl jest próbą cofnięcia się do naszej dziecięcej niewinności, naszego podwórka i marzeń - powiedziała reżyserka i scenarzystka Aneta Adamska.

Zapewniła, że jej najnowsze autorskie widowisko jest wesołe, z domieszką refleksji, z nutą nostalgii.

"Choć krajobraz dzieciństwa pełen jest nie tylko sielskich wspomnień, ale też bólu, niespełnienia i gorzkiego smaku porażki, to nasza opowieść jest wesoła, bo wiąże się ze wspominaniem lat dziecinnych" – zapewniła reżyserka, która także występuje w przedstawieniu.

Przybliżając treść przedstawienia mówiła, że w tle opowiadanej historii przewijają się burzliwe lata 80., czarno–białe fotografie, pochody pierwszomajowe i cień Czarnobyla.

"To czas przełomu, niewidzialnego zagrożenia, zmian społeczno–politycznych, budującego się nowego świata. Droga pomiędzy szkołą, podwórkiem a kościołem to miejsca naszych najważniejszych odkryć, przeżyć, doświadczeń, które wpływają na późniejsze życie" – zauważyła Adamska.

Zaznaczyła, że spektakl jest też próbą wspólnego zastanowienia się, co by było, gdybyśmy się spotkali z naszymi dzisiejszymi znajomymi, przyjaciółmi, z którymi znamy się od wielu lat, może razem pracujemy i spędzamy wolny czas - 30 lat wcześniej.

"Czy też gralibyśmy razem w piłkę, bawili się w teatr, szukali wspólnie skarbów, odkrywali wielkie tajemnice wszechświata? I czy w ogóle byśmy się lubili" – zastanawia się reżyserka i zaprasza do obejrzenia spektaklu.

Teatr Przedmieście to teatr poszukujący i pierwsza niezależna scena na Podkarpaciu. Powstał w 2001 r. z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

Placówka jest głównym organizatorem wydarzenia naukowo-artystycznego "Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna". Prowadzi też zajęcia edukacyjne i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie, m.in. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju.

 

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj