"Przetrwałam dzięki ludziom i pracy" - historia pani Zofii Zięby
Na zdjęciu pani Zofia Zięba oraz uczennice Maja Dziwisz i Aleksandra Frankowska fot. BSzczypta

Bohaterką drugiego odcinka cyklu "Tułaczy los" jest pani Zofia Zięba, z którą w Izbie Pamięci Akcji H-T 1951 w Ustianowej spotkały się uczennice Maja Dziwisz i Aleksandra Frankowska oraz nasza dziennikarka Bernadeta Szczypta.

Pani Zofia opowiada o tym, jak zapamiętała przesiedlenie w Bieszczady i jak jej rodzina poradziła sobie w tym trudnym czasie. Z kolei pan Zygmunt Krasowski historyk, regionalista i propagator wiedzy o tych wydarzeniach wyjaśnia dlaczego w ogóle doszło do zmiany granic w 1951 roku a tym samym do akcji H-T.

Nagrania, które prezentujemy w naszym cyklu powstały w ramach projektu "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich". Projekt realizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka, a Polskie Radio Rzeszów sprawowało patronat medialny. Chodziło o to, aby młodzi ludzie, uczniowie szkół w Ustrzykach Dolnych, poznali historię akcji H-T, spotkali się osobami przesiedlonymi w Bieszczady, nagrali wywiady i je spisali.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj