P.Szopa o zbrodni katyńskiej
fot. M.Maśniak

W rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przez cały dzień odbywa się przegląd filmów dokumentalnych "Echa Katynia".  Dziś obchodzony jest  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Historyk IPN dr Piotr Szopa twierdzi, że w tej sprawie jest jeszcze wiele niewiadomych. Jako przykład podał tzw listę białoruską ofiar. 

Wiosną 1940 roku Sowieci wymordowali ok 22 tys. Polaków, głównie oficerów Wojska Polskiego i policjantów. To była elita państwa polskiego - podkreśla dr Szopa - ludzie, którzy mieli ukształtowany światopogląd, którzy budowali to państwo. Z każdą  z tych osób funkcjonariusze NKWD prowadzili rozmowy i żadna nie poszła na współpracę, bo jak podkreślali Polska jest dla nich najważniejsza.

Masowe groby odkryli Niemcy w 1943 roku. Sowieci przyznali się do zbrodni dopiero po prawie 50 latach. 13 kwietnia 1990 roku Michaił Gorbaczow przekazał Polsce listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

Historyk z  rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że zbrodniarze NKWD, choć znane są ich nazwiska, nigdy nie zostali osądzeni. Rodziny zamordowanych oficerów zostały zesłane na Syberię, wiele z nich nigdy nie powróciło do kraju.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w wielu miejscach na Podkarpaciu.

W Brzozowie o godzinie 16.00 w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odprawiona zostanie msza święta w intencji Ofiar Katynia i tragedii smoleńskiej.  Po jej zakończeniu zaplanowano Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapaleniu zniczy przy krzyżu katyńskim. Organizatorami uroczystości są Klub Gazety Polskiej, rada powiatu brzozowskiego i dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, a objął patronatem poseł PIS Piotr Babinetz.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, to święto uchwalone w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r Niemcy opublikowali informację o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj