Małgorzata Czesak: Z wakacji przywoźmy tylko legalne towary
fot. archiwum KAS

Zanim wypełnimy walizki po brzegi, warto dowiedzieć się, co i w jakich ilościach można przewozić przez granice. Celnicy ostrzegają przed przywożeniem z wojaży po świecie zakazanych rzeczy.

Na stronie Ministerstwa Finansów jest przewodnik wakacyjny, a w nim wszystkie potrzebne informacje. Pomocne mogą być również aplikacje mobilne służby celnej - powiedziała na naszej antenie Małgorzata Czesak z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Ograniczenia dotyczą towarów podlegających podatkowi akcyzowemu, czyli tytoń i alkohol. Bez płacenia cła i podatku można przywieźć prezenty dla najbliższych, ale jeżeli ich wartość nie przekracza określonej sumy.

Celnicy przestrzegają także przed przewożeniem przez granicę podrobionych towarów. Żeby uniknąć kłopotów należy robić zakupy tylko w markowych butikach, a nie w sklepach z wszystkimi markami świata, na bazarach czy targowiskach. O tym, że jest trefny towar, świadczy m.in. jego niska cena - dodała Małgorzata Czesak.

Najczęściej Polacy w wakacyjnych walizkach próbują przemycić alkohol i papierosy, pamiątki z wyrobów chronionych czyli na przykład torebki z gadów czy pytonów. Nie brakuje także produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej czyli na przykład wyrobów z pijawek.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • funky 26 Cze, 2018

    Zawsze można zabrać papieroski i alkohol na osoby towarzyszące i w takim przypadku celna może nam skoczyć. Tak samo kto mi zabroni przyjechać ubrany w podrabiane rzeczy? Goły mam przyjechać do Polski?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj