H.Ossadnik o atrakcjach skansenu w Sanoku
Fot. Archiwum

Karpaty Góry Kultury - pod takim hasłem odbywa się w ten weekend plenerowa impreza w skansenie w Sanoku. Nawiązuje  do spotkania ludzi gór od Olzy po Czeremosz w okresie międzywojennym. Przyjeżdżają zespoły folklorystyczne prezentowane jest rękodzieło artystyczne, z całego Euroregionu Karpackiego.

Należące do najstarszych w kraju Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Rocznie odwiedza je ponad 150 tys turystów - najwięcej wśród muzeów skansenowskich w kraju. Jego popularność wynika z faktu, iż pokazuje  w pigułce kulturę pogranicza, która praktycznie zniknęła z krajobrazy Bieszczadów i Beskidu Niskiego - podkreśla Dr Hubert Ossadnik kustosz Muzeum.

Sanocki skansen liczy 38 hektarów. Podzielony jest na tematyczne sektory - naftowy,  Bojkowski i Łemkowski, Pogórzański, Doliniański oraz miasteczko galicyjskie i dwór. Atrakcją z ostatnich miesięcy jest zrekonstruowała drewniana synagoga, jedyny taki obiekt w polskich skansenach. Pokazuje, że w miasteczkach w dawnej Galicji dużą część mieszkańców stanowili Żydzi

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj