A. Rzepka o Pasjonadzie
Dyr. Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie Agnieszka Rzepka fot. archiwum

Po raz piąty odbędzie się jutro w Rakszawie w pow. łańcuckim - Pasjonada. W plenerze parku krajobrazowego Brzeźnik zaplanowano szereg imprez nawiązujących do lokalnej historii z II połowy XIX wieku. Dyr. Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie Agnieszka Rzepka przypomniała, że wówczas modne stały się spacery w ogrodach i parkach, oraz bywanie w cukierniach lub kawiarniach.

Wśród atrakcji Pasjonady, która rozpocznie się o 14.00 - są m.in. występy zespołów artystycznych, akrobatów, spektakle teatrów ogrodowych, przejazdy bryczką, oraz smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Na wzór XIX wiecznych działań filantropijnych zbierane będą pieniądze na pomoc chorej na nowotwór młodej mieszkanki Rakszawy.

Hasło Pasjonady Wełniany Wieczorek nawiązuje do 19-to wiecznych spotkań mieszkańców wsi, która słynęła z tkactwa. W każdym domu, było krosno i kołowrotek, pod koniec 19 wieku powstała krajowa szkoła sukiennicza, przy której działała manufaktura. Dało to początek słynnej rakszawskiej Fabryce Sukna.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj