Kilkadziesiąt miejscowości z Podkarpacia włączyło się do tegorocznego Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. M.in. Zaleszany, gdzie Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Udział w nim biorą politycy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. porucznika Józefa Mączki w Zespole Szkół w Zaleszanach.

Patron szkoły Józef Mączka jest uważany za najwybitniejszego poetę legionowego. Pisał wiersze w okopach jako żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego.

O godz. 16:00 czytanie dzieła Żeromskiego rozpocznie się w Rzeszowie na placu obok fontanny multimedialnej. Organizatorem jest Urząd Miasta Rzeszowa, a koordynatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

Dyrektor placówki Barbara Chmura powiedziała nam, że fragmenty powieści będą czytane w specjalnie przygotowanej strefie czytelnika, a prywatne egzemplarze książki będą pieczętowane okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wśród innych atrakcji rzeszowskiej odsłony Narodowego Czytania można wymienić: grę historyczno-przygodową dla młodzieży "Szlakiem Żeromskiego", "Orły i sokoły", czyli warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych, wystawę aparatów fotograficznych z czasów "Wiosny" Niepodległości oraz ekspozycją mody 20-lecia międzywojennego.

Narodowe Czytanie w Krośnie, Lesku i Tarnobrzegu rozpocznie się o godz. 16:00, natomiast w Przemyślu - godzinę później. Do akcji włączyły się również m.in. Łańcut, podłańcucka Albigowa, Bircza i Mielec.

W piątek "Przedwiośnie" czytano w Jaśle, a jutro o godz. 17:00 będzie czytane w Sanoku na Rynku Galicyjskim w Muzeum Budownictwa Ludowego.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 19 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj