Podkarpaccy pielgrzymi na uroczystości w Dytiatynie
fot. I. Piętak

Grupa pielgrzymów z naszego regionu wzięła udział w uroczystej mszy świętej na polskim cmentarzu wojennym w miejscowości Dytiatyn na Ukrainie. Liturgia odbyła się w 98. rocznicę bitwy wojska polskiego z przeważającymi siłami armii rosyjskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

16 września 1920 roku, niewielki oddział polski zastąpił drogę dywizji „Czerwonych Kozaków” Siemiona Budionnego, wspieranej przez brygadę bolszewickiej piechoty. Bój, w którym poległo blisko 100 naszych rodaków, II Rzeczpospolita uczciła wzniesieniem kaplicy oraz tablicą umieszczoną na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Władze komunistyczne zniszczyły po II wojnie światowej cmentarz, ale pamięć o "Polskich Termopilach", jak określono bitwę pod Dytiatynem, dbali mieszkańcy. Odbudowanym trzy lata temu cmentarzem wojennym opiekują się teraz ojcowie franciszkanie z klasztoru w pobliskich Bołszowcach.

W uroczystości w Dytiatynie wzięli udział przedstawiciele Konsulatu polskiego we Lwowie i lokalnych władz ukraińskich, harcerze, jednostka strzelecka ze Lwowa oraz pielgrzymi z Polski, w tym grupa z Przeworska i okolic.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 22 Gru, 2020
  Ciężarówka z darami na Ukrainę
  Ciężarówka z darami na Ukrainę
  Ciężarówka wypełniona darami wyruszyła z Rzeszowa do Kijowa. Zawiezie na Ukrainę 39 łóżek, 80 chodzików i 2 fotele ginekologiczne. O...
 • 21 Gru, 2020
  Polskie smakołyki na dawnych Kresach RP
  Polskie smakołyki na dawnych Kresach RP
  Smakołyki z Polski znajdą się na świątecznych stołach naszych rodaków z ziemi lwowskiej. Stało się to możliwe, dzięki akcji charytatywnej...
 • 20 Paź, 2020
  Porządkują mogiły w podkarpackich lasach
  Porządkują mogiły w podkarpackich lasach
  Leśnicy i wolontariusze rozpoczęli porządkowanie cmentarzy i mogił znajdujących się w podkarpackich lasach. Ciekawą inicjatywą jest propozycja utworzenia cmentarza wojennego...

1 komentarz

 • barbara z Przeworska 19 Wrz, 2018

  Była to bardzo przejmująca uroczystość w miejscu o którym wielu z nas nic nie wiedziało . Pielgrzymi z Przeworska i okolic byli pod wielkim wrażeniem z ciekawością słuchając historii wydarzeń z przed 98 lat.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj