W niedzielę, 30 września otworzymy kolejny, czwarty już sezon Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. Trudno wyobrazić sobie, by w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie wybrzmiały na niej słowa Cypriana Kamila Norwida. Będzie więc Norwid, będzie Słowacki, poeta - żołnierz zabity w Katyniu - Władysław Sebyła i abp Ignacy Tokarczuk.

Sezon otworzymy spektaklem "Samotność moja". Cyprian Kamil Norwid, pomimo iż miał wielu, "przyjaciół", z grona ówczesnych elit i arystokracji, umierał w samotności, opuszczony przez wszystkich. A w owej słodkiej epoce dziewiętnastego wieku jego przemyślenia i utwory uważane były za zbyt skomplikowane i niezrozumiałe. Cierpiał z powodu traktowania życia i istnienia przez większość społeczeństwa w sposób lekki i konformistyczny. Autorzy programu pt. "Samotność moja" zapraszają do refleksji nad miłością, uczciwością, pięknem, odpowiedzialnością i pracą nad sobą.

Przy pianinie Iwona Toboła, układ tekstu i wykonanie - Artur Pierściński.

Artur Pierściński

Absolwent PWST w Krakowie (dyplom w 1990 roku). Pracował w teatrach w: Kaliszu, Opolu, Bielsku Białej i Teatrze Polskim w Poznaniu. Role,które wspomina z większym sentymentem to: Tuzenbach w "Trzech siostrach"Czechowa, Gary w "Ulicy Gagarina"Gregory Burke'a, Myszkin w "Nastazji Filipownie" (adaptacja Andrzeja Wajdy) Dostojewskiego, czy Wienia w monodramie "Moskwa-Pietuszki" Wi Jerofiejewa; za którym czasem powtarza z gorzką pokorą, że: "...jeśli kiedykolwiek umrę..., umrę, zgłębiwszy ten świat z bliska i z daleka..., ale z nim niepogodzony".

Iwona Toboła

Absolwentka Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, ukończyła studia muzyczne na wydziale Wychowania Muzycznego, oraz podyplomowe na wydziale dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Zawodowo zawsze związana z muzyką.

Komponowała, oraz tworzyła opracowania muzyczne do spektakli teatralnych współpracując z kilkoma teatrami w Polsce i Bratysławie, pisała także muzykę do programów psychoterapeutycznych i motywacyjnych. Od kilkunastu lat zajmuje się pracą studyjną oraz pedagogiczną. Jako trener wokalny specjalizuje się w przygotowaniach do konkursów, oraz tzw. programów talent-schow poczynając od Idola (wygrana Moniki Brodki) po ostatnio popularny The Voice of Poland. Wraz ze swoimi uczniami nagrała dla telewizji- polską wersję międzynarodowego programu edukacyjnego - cha-ching objętego licznymi patronatami honorowymi m.in Rzecznika Praw Dziecka.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 696 razy
Etykiety

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj