Wspominali Polaków wywiezionych na Syberię
fot. Iwona Piętak

Dramatyczne losy polskich rodzin wywiezionych, decyzją władz sowieckich, na Syberię w czasie II wojny światowej, przypomnieli uczestnicy konferencji na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dwudniowe spotkanie zorganizowali studenci z Sekcji Slawistycznej Koła Naukowego Rusycystów. Niektórzy z nich mają babcię lub dziadka, którzy jako dzieci trafili na Syberię powiedziała nam opiekunka koła dr Jolanta Kononowicz-Kur.

W trakcie konferencji odbyło się także spotkanie z Dorotą Combrzyńską-Nogala autorką książki "Syberyjskie przygody Chmurki", której bohaterka jako trzyletnia dziewczynka została wywieziona wraz z rodziną na Syberię.

Masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji dotknęły przedstawicieli inteligencji, lekarzy, wojskowych i właścicieli ziemskich. Według różnych danych, Sowieci deportowali od 700 tysięcy do miliona osób. Na dalekiej Syberii czekały ich kilkudziesięciostopniowe mrozy, praca ponad siły i głód. Większość wywiezionych nigdy nie wróciła do Polski.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

  • 30 Gru, 2020
    Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
    Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
    W Jaśliskach w Beskidzie Niskim odnowiona została pierwsza z licznych w tym dawnym miasteczku zabytkowych piwnic. Samorząd ma nadzieję, że...
  • 26 Lis, 2020
    Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
    Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
    Prawdopodobnie do marca przyszłego roku potrwają prace archeologiczne na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Rozpoczęły się początkiem tego tygodnia. Wykopy prowadzone...
  • 19 Paź, 2020
    Skrzydła Pamięci

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj