70-lecie istnienia jarosławskiego "Plastyka"
fot. pixabay

W Jarosławiu rozpoczęły się obchody jubileuszu 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Plastycznych, czyli popularnego plastyka.  

W programie dwudniowych obchodów znalazły się m.in. jubileuszowa sesja naukowa, otwarcie wystawy absolwentów oraz bal. Co ważne, wernisaż odbędzie się w wyremontowanym budynku synagogi, który rolę sali wystawowej i pracowni dla uczniów oraz nauczycieli pełni, z przerwami, od ponad pół wieku.

Początki szkolnictwa plastycznego w Jarosławiu sięgają 1925 roku. Powstał wtedy Kurs Rysunku i Malarstwa. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oficjalnie rozpoczęło pracę 1 września 1948 r. Jarosławski plastyk słynął z wysokiego poziomu nauczania, absolwenci z łatwością dostawali się m.in. na Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Wśród artystów, którzy kończyli te szkołę znajdują się m.in. obecny prorektor warszawskie ASP prof. Wiktor Jędrzejec, wieloletni wykładowca krakowskiej Akademii prof. Adam Brinckern, czy podkarpaccy artyści Ryszard Kudzian, Ryszard Dudek i Henryk Cebula.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • JAROSŁAWSKI PLASTYK_70 26 Lis, 2018

    Taki skrót o szkole, która ma 70 lat to trochę za mało! Zapewniam Artystów Pedagogów w tej szkole pracowało znacznie więcej i to bardzo zasłużonych. Na Podkarpaciu żyje i tworzy kilkadziesiąt, a może kilkaset osób więcej! Pozdrawiam.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj