W sztuce kierował się pogańską historią słowiańszczyzny
fot. za rzeszow.pl

Chadzał boso po ziemi, rozmawiał z roślinami, stworzył własny i niepowtarzalny styl w sztuce, czerpiąc z pogańskiej historii słowiańszczyzny oraz z kultury i tradycji ludowej.

111 lat temu urodził się Franciszek Frączek - „Słońcesław z Żołyni” - artysta malarz i ludoznawca. Był współzałożycielem działającej w Rzeszowie grupy artystycznej „Ziemia”.

W życiu kierował się maksymą: Jeśli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć – posłuchaj tętna ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj go w mitach ludu.

Franciszek Frączek uprawiał rysunek, malarstwo, a także ceramikę. Podkreślał swoje silne związki z ziemią. Na wernisażach swoich prac występował w chłopskim stroju i częstował gości kołaczem. Miał liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe.

Franciszek Frączek zmarł 4 lipca 2006 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów oraz osób prywatnych w kraju i za granicą.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 30 Sty, 2021
  Uroczystości w rocznicę śmierci "żołnierzy wyklętych"
  Uroczystości w rocznicę śmierci "żołnierzy wyklętych"
  Dziś mija 73. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego walczącego najpierw przeciw Niemcom, a potem przeciw Rosjanom w...
 • 08 Sty, 2021
  90. rocznica urodzin Janusza Ekierta
  90. rocznica urodzin Janusza Ekierta
  Mija 90. rocznica urodzin Janusza Ekierta. Ten pochodzący z Przemyśla krytyk, meloman i wybitny popularyzator muzyki przed laty znany był...
 • 13 Gru, 2020
  39. rocznica stanu wojennego
  39. rocznica stanu wojennego
  Światła patriotycznej iluminacji rozbłysły dziś (13.12) o 17 na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. To wizualne uczczenie ofiar stanu wojennego,...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj