Przedszkole publiczne w Boguchwale zrywa z tradycyjnym  systemem nauczania. Jest to  pierwsza na Podkarpaciu placówka, która stosuje daltońską metodę wychowawczą.  Polega na indywidualnej pracy z dziećmi.  Nauczyciele zachęcają dzieci do  samodzielności, ale też współpracy, odpowiedzialności i planowania - tłumaczyła  na naszej antenie dyrektor przedszkola Renata Traciak. Plan daltoński umożliwia także dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości dziecka.  

Poprzez wizualizację planu dnia , dzieci czują się odpowiedzialne za  program i uczą się planować pracę. Mają określone dyżury, na  przykład przygotowują talerze i sztućce do obiadu, albo dbają o  porządek w kąciku zabaw. Dostają również tablice zadań do wykonania i mają możliwość wyboru pomocy dydaktycznych , ale same  decydują kiedy wykonają zadanie.  Mają na to cały tydzień, nauczyciele jedynie  to kontrolują.  Za wykonanie zadań   są nagradzane - na specjalnej tablicy przypinają  znaczek ze swoją podobizną, co świadczy  o zdobytym osiągnięciu. 

Przedszkole publiczne w Boguchwale od 4 lat w taki sposób pracuje z dziećmi, wczoraj  otrzymało międzynarodowy certyfikat potwierdzający stosowanie daltońskiej metody  wychowawczej. 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj