72. rocznica rozpoczęcia akcji "Wisła"
fot. J.Merena/wikipedia

Dziś 72 rocznica rozpoczęcia akcji "Wisła".

28 kwietnia 1947 roku ruszyły masowe wysiedlenia ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski. Głównym powodem trzymiesięcznej operacji była likwidacja oddziałów  UPA, poprzez odcięcie ich od wsparcia okolicznych mieszkańców. Jednak w ramach odpowiedzialności zbiorowej ucierpieli też niewinni ludzie niezwiązani z działalnością ukraińskiej partyzantki. 

Wysiedleniami w ramach operacji "Wisła" objętych zostało ponad 140 tys. osób  - Ukraińców i Łemków - z ówczesnych województw rzeszowskiego, krakowskiego i lubelskiego.

Początkowo przesiedleńców kierowano na tereny Polski północno-wschodniej na Warmię i Mazury ale władze komunistyczne rozpoczynając akcję nie do końca wiedziały ile osób będą musiały przesiedlić i te tereny się szybko zapełniły. Więc ludzi zaczęto przesiedlać do Polski północno - zachodniej  a później na Śląsk.

Akcję „Wisła” zakończono 31 lipca 1947 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 30 Gru, 2020
  Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
  Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
  W Jaśliskach w Beskidzie Niskim odnowiona została pierwsza z licznych w tym dawnym miasteczku zabytkowych piwnic. Samorząd ma nadzieję, że...
 • 26 Lis, 2020
  Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
  Poszukiwania Bramy Sandomierskiej
  Prawdopodobnie do marca przyszłego roku potrwają prace archeologiczne na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Rozpoczęły się początkiem tego tygodnia. Wykopy prowadzone...
 • 19 Paź, 2020
  Skrzydła Pamięci

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj