Ratownik medyczny A. Ptasiński o upałach i innych zagrożeniach
fot. mm

Synoptycy ostrzegają przed nadciągającą kolejną falą upałów. Podczas wysokich temperatur trzeba pić znacznie więcej wody niż w inne dni radzi ratownik z rzeszowskiego Pogotowia Adam Ptasiński. Osoby starsze i chore podczas upałów powinny pozostawać w domach i jeśli to możliwe w klimatyzowanych pomieszczeniach. Osoby pracujące na świeżym powietrzu muszą robić przerwy pracy, by uniknąć udaru. W skrajnych sytuacjach udar cieplny i słoneczny może doprowadzić bowiem do śmierci - ostrzega ratownik medyczny.

Podczas upałów więcej osób korzysta z kąpieli w akwenach i niestety wzrasta liczba utonięć. Jak dodaje nasz gość główną przyczyną są alkohol i brawura. Adam Ptasiński podkreśla, by pomagając tonącemu zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo, bowiem osoba, która się topi może nas wciągnąć pod wodę. Najlepiej jest stworzyć pas ratunkowy trzymając się za ręce wchodzić do akwenu i w taki sposób wydobyć taką osobę.

Innym zagrożeniem wakacyjnym są kleszcze, które mogą wystąpić nawet w przydomowym ogródku. Nie należy panikować, trzeba usunąć pajęczaka i obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli pojawią się niepokojące objawy należy zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 25 Cze, 2019

    Bardzo fachowa, kompetentna i praktyczna wypowiedź ze wskazówkami dla ludzi funkcjonujących w otoczeniu upałów. Ratowników mamy zdolnych i zaangażowanych w zakresie swojej działalności.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj