Terytorialsi świętowali w Rzeszowie
fot. archiwum

Swoje święto obchodziła w Rzeszowie 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczono je na 26 lipca - datę rozpoczęcia na Podkarpaciu przez AK w roku 1944 Akcji "Burza".

Były to pierwsze obchody święta w historii Brygady. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Świętego Krzyża. Ich oficjalna część odbyła się o 10:00 na rzeszowskim Rynku. Złożyły się na nią okolicznościowe przemówienia, wręczenie żołnierzom Brygady odznaczeń, listów gratulacyjnych i wyróżnień.

Jak powiedział podczas obchodów kapitan Julian Pawełek, prezes Zarządu Podkarpackiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, żołnierze Armii Krajowej cieszą się że pamięć o akcji "Burza" będzie podtrzymywana przez następne pokolenie żołnierzy - z jednostek OT.

Z kolei premier w liście wystosowanym do uczestników uroczystości napisał, że święto 3 Podkarpackiej Brygady OT to nawiązanie do chlubnej tradycji grup bojowych AK walczących z wycofującym się z tej ziemi niemieckim okupantem. Według Mateusza Morawieckiego, terytorialsi z Podkarpacia udowodnili już swoją wartość. "Jesteście największą w kraju jednostką obrony terytorialnej o imponującej licznie żołnierzy. Trzy i pół tysiąca członków formacji to powód do radości i dumy" - napisał w swoim piśmie premier.

Dzisiejszą uroczystość zakończyły defilada pododdziałów Brygady oraz piknik służb mundurowych. Natomiast wczoraj terytorialsi zebrali się wieczorem przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie gdzie przeprowadzony został uroczysty capstrzyk.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 02 Lut, 2021
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  Przenośne KTG od Pro-Familii
  50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
 • 02 Lut, 2021
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
  Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
 • 31 Sty, 2021
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
  To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

2 komentarzy

 • Magdalena 28 Lip, 2019

  Z tego co kojarzę to jednym z "przypinanych" odznaczeń był tytuł zasłużony żołnierz RP a nie żołnierz WOT. Odznaczani byli żołnierze zawodowi, więc za całokształt służby w Wojsku Polskim.

 • Paweł 26 Lip, 2019

  Ciekaw jestem, jakież to zasługi ma istniejąca od zaledwie kilku lat brygada WOT, że jej żołnierzom przypinano dziś do piersi odznaczenia?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj