Żołnierze 3.PBOT na zawodach w Estonii
Fot 3. PBOT

W Valgamaa – Estonia odbyły się jedne z najtrudniejszych zawodów taktyczno – zwiadowczych. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował czteroosobowy zespół żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego
ps. „Pług”.

„Admiral Pitka Recon Challenge 2019”to jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych zawodów taktycznych, dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy. Zawody trwały 4 doby podczas których zawodnicy musieli pokonać trasę ponad 130 km pomiędzy kilkunastoma punktami kontrolnymi tzw. Checkpoint, na których zespoły czekały do wykonania zadania taktyczne oraz sprawnościowe.

Wszystkie zadania były oceniane pod względem szybkości i poprawności wykonania. Były również ograniczone limitem czasowym. Niektóre były przeznaczone dla całej drużyny, a inne indywidualnie.

Żołnierze z 3.PBOT zajęli w ogólnej klasyfikacji 13 miejsce na 29 drużyn.  Pierwsze 11 miejsc zajęły drużyny z Estonii. Gospodarz ma tu przewagę - zna trasę, zadania, jest na swoim terenie. Biorąc pod uwagę rywalizację międzynarodową to drużyna z 3.PBOT zajęła 3 miejsce zaraz po Finlandii (11miejsce) oraz Kanadzie (12 miejsce). Za Polską reprezentacją znalazły się zespoły z Francji, Belgii, Rumunii, Łotwy, Litwy, USA, Włoch, Danii, Bośni i Hercegowiny. Warto dodać że żołnierze z 3.PBOT zajęli drugie miejsce podczas konkurencji strzeleckiej oraz wygrali konkurencję crossfitową.

- „Każde wspólne szkolenia, ćwiczenia z wojskami, zawody taktyczne, w których udział biorą żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wnoszą dużo ciekawych rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych. Żołnierze mogą skonfrontować rozwiązania przyjęte w swoich krajach z pomysłami i rozwiązaniami sojuszników, analizują możliwość ich adaptacji w swoich pododdziałach i są swoistym narzędziem do transferu wiedzy i doświadczeń zdobytych przez żołnierzy innych członków sojuszu. Nasz młody rodzaj Sił Zbrojnych dzięki takim przedsięwzięciom osiąga coraz to wyższy poziom interoperacyjności (zdolność do współdziałania z żołnierzami innych państw). Ponadto podkarpaccy „Terytorialsi” skutecznie promowali Siły Zbrojne RP wykazując się profesjonalizmem podczas zawodów międzynarodowych – podsumowuje powrót swoich żołnierzy płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.

***

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy dowódca WOT wyznaczył podkarpacką brygadę OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (razem 17 brygad) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi, przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

***

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

  • 19 Sty, 2021
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
  • 18 Sty, 2021
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
  • 21 Gru, 2020
    Protest drogowy w Wysoczanach
    Protest drogowy w Wysoczanach
    Remontu drogi, rozjeżdżanej przez ciężki sprzęt, domaga się grupa mieszkańców Wysoczan w powiecie sanockim. Jedyny dojazd do domów, w których...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj