Rozpoczynają się obchody Święta Niepodległości
Fot. Archiwum

Patriotycznym śpiewaniem  rozpoczną się już dziś w Stalowej Woli obchody Narodowego Święta Niepodległości. Od godz. 15 w Muzeum Regionalnym przy ulicy Sandomierskiej rozbrzmiewać będą patriotyczne piosenki w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 39" oraz Chóru Dworskiego . Ponadto uczestnicy  rodzinnych warsztatów nauczą się własnoręcznie wykonywać flagi, kokardy narodowe i rozety.

 Jutro o godz. 11 obchody narodowego święta w Stalowej Woli  rozpocznie  27 już  Ogólnopolski Bieg Uliczny Niepodległości.  Natomiast o godz. 16.30 w Bazylice odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz służb i klas mundurowych. Po mszy zebrani przemaszerują na Plac Piłsudskiego. Tam o godz. 18 rozpoczną się uroczystości wojskowe z Apelem Pamięci oraz Salwą Honorową. Na zakończenie zaplanowano Ognisko Patriotyzmu ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Nie zabraknie pamiątkowych śpiewników oraz grochówki żołnierskiej.

 W Przemyślu.dziś o godzinie 16.00 przy pomniku Orląt Przemyskich rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu . Tuż przed godziną 17.00 wygaszone zostanie oświetlenie uliczne w okolicy pomnika i pojawi się biało - czerwona iluminacja . Przemówienia mają zostać ograniczone do minimum a część artystyczną powierzono harcerzom.

11 listopada , tradycyjnie w Archikatedrze przemyskiej zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę a po jej zakończeniu przemarsz przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego . O godzinie 11.30 rozpocznie się Rowerowy Rajd Niepodległości , który ze skrzyżowania z mostem Orląt Przemyskich wyruszy w kierunku fortu "Łętownia".  Od godziny 12 nieodpłatnie do dyspozycji mieszkańców i turystów będą turystyczni przewodnicy. Z Rynku prowadzić będą do ciekawych miejsc związanych z drogą Przemyślan do Niepodległości. Z kolei o godzinie 18 w Zamku Kazimierzowskim spektakl poetycko-muzyczny  NIE ZAKAZANE PIOSENKI , czyli być albo nie być....w wykonaniu przemyskich chórów , solistów i instrumentalistów. 

"Razem wyśpiewajmy historię" - to hasło Lekcji Śpiewu Patriotycznego, która dziś (10.11) odbędzie się w Dębicy. To już trzecia edycja tej imprezy, której współorganizatorem jest zgromadzenie Sióstr Służebniczek:" Gdy przychodzimy śpiewać łączy nas Ojczyzna stajemy się jedną wspólną rodziną Polaków" - mówi siostra Monika Duda i zachęca do zabrania z sobą biało czerwonych flag. Lekcja Śpiewu Patriotycznego rozpocznie o 15 w ogrodzie Sióstr Służebniczek Dębickich przy ul. Krakowskiej 15. Dla uczestników wydarzenia przygotowano śpiewniki, a także żołnierską grochówkę. Patronat medialny nad imprezą sprawuje Polskie Radio Rzeszów.

W Rzeszowie główne uroczystości w rocznicę odzyskania niepodległości połączone będą z odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.

Będzie można też sprawdzić swoją wiedzę. . "Test o Niepodległej" - to propozycja to otwarte wydarzenie, w którym mogą wziąć udział całe rodziny. Odbędzie się jutro po uroczystościach miejskich około godziny 14:00 w Urban Lab Rzeszów przy ul. 3 Maja 13.. Test organizuje 1. Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Jak powiedział Piotr Wanat - dyrektor Liceum - uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę o odzyskaniu niepodległości i listopadzie 1918 roku. 

"Test o Niepodległej" będzie miał charakter quizu przy użyciu telefonów komórkowych i darmowej aplikacji do pobrania na miejscu. Dla zwycięzców przewidziano nagrody. Po teście odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj